Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 
Studenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze

Anna Marynowska

Sprawozdanie ze studenckiego objazdu do Pragi

Studenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze: Stare MiastoW marcu b.r. studenci historii, zrzeszeni w Kole Naukowym Historii Niemiec działającym przy Instytucie Historii i Archiwistyki UMK, zorganizowali objazd naukowy do Pragi. Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Dyrektora IHiA, oraz Prodziekana ds. Studenckich, jak i Prorektora ds. Studenckich, członkowie Koła wraz z opiekunem - dr. Jackiem Młynarczykiem - mogli wyruszyć w podróż trwającą od 23 do 28 marca.

 

Na miejsce zakwaterowania członkowie Koła obrali dzielnicę Żiżkow. Poza stosunkowo niewygórowanymi cenami za noclegi (na przykład w Hostelu Elf), ta barwna, robotnicza dzielnica cieszy się wyborem restauracji, które serwują tradycyjne czeskie potrawy.

 

Studenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze: Nowe MiastoCelem wycieczki było zwiedzenie tych miejsc w Pradze, z których ona słynie, jak również zaobserwowanie elementów, które świadczą o wielokulturowości Pragi nie tylko dziś, ale i w przeszłości. Grupa odwiedziła Stare Miasto, podziwiając jego doskonale odrestaurowane i zdobne kamienice i kościoły, jak i Nowe Miasto, które zachwycało secesyjnym budownictwem.

Hradczany, choć odstraszały deszczem, okazały się warte uwagi głównie ze względu na Katedrę św. Wita, Złotą Uliczkę oraz Muzeum archeologiczne. Godne polecenia jest też Muzeum Zabawek, znajdujące się na jednej z bocznych uliczek, w którym główną ekspozycją była wystawa poświęcona historii Lalki Barbie. Cenne ikony, obrazy El Greco i Rubensa oraz wielu mistrzów czeskiego malarstwa można było natomiast podziwiać w Muzeum Sternbergów.
Studenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze: Hradczany nocąStudenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze: Katedra Św. Wita na HradczanachStudenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze: Katedra Św. Wita na HradczanachStudenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze: „Modlący się Chrystus” (1590/1595) El Greco w Muzeum Sternbergów

Studenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze: Wnętrze synagogi MauretańskiejZwiedzając Pragę nie sposób zapomnieć o Józefowie, dzielnicy żydowskiej, której Muzeum Żydowskie i synagogi - Maisla, Pinkera oraz przede wszystkim najbogatsza z nich Mauretańska - zwracają uwagę nie tylko na dawną obecność społeczności żydowskiej w Pradze, ale i na różnorodne style w sztuce architektonicznej i zdobniczej funkcjonujące w mieście. Z żywym zainteresowaniem odwiedziliśmy również stary cmentarz żydowski.Studenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze: Stary cmentarz żydowski

Zawód sprawiło grupie Muzeum Narodowe w Pradze, które, prezentując eksponaty w zaledwie czterech pomieszczeniach, stanowczo odbiegało poziomem od innych muzeów. W zamian za to, członkowie Koła zdecydowali się na obejrzenie prac Salvadora Dali oraz Alfonsa Muchy w jednej z staromiejskich galerii.

Poza wymienionymi powyżej miejscami, odwiedziliśmy także inne zakątki Pragi – „Tańczący Dom”, Synagogę Jerozolimską, którą podziwialiśmy z zewnątrz oraz obowiązkowo Most Karola.
Studenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze: „Tańczący dom” zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Franka Gehry’egoStudenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze: Koło Naukowe Historii Niemiec na rynku Starego Miasta…Studenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze: …i na uliczkach Nowego Miasta

 

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates vps hosting Valid XHTML and CSS. Projekt serwisu: Przemysław Krysiński. Administracja: IHiA UMK.