Staropolscy studenci poza krajem ojczystym - wykład prof. Mariana Chachaja

W środę, 20 maja 2014 r., w naszym Instytucie z gościnnym wykładem pt. O tożsamości staropolskich studentów i podróżników w obcych krajach wystąpił dr hab. Marian Chachaj, prof. UMCS z Lublina.

Profesor jest znanym i cenionym badaczem zagadnień związanych z wojażami mieszkańców Królestwa Polskiego na zagraniczne uczelnie w okresie nowożytnym. Spod jego pióra wyszły książki Zagraniczna edukacja Radziwiłłów od początku XVI do połowy XVII w. i Związki kulturalne Sieny i Polski do końca XVIII w. (Staropolscy studenci i podróżnicy w Sienie. Sieneńczycy i ich dzieła w Polsce).

Słuchacze mieli możliwość dowiedzieć się o źródłach wykorzystywanych w badaniach nad ówczesnymi podróżnikami, o pułapkach związanych z ich odczytem i interpretacją; o mentalności podróżujących, ich umiejętnościach językowych, identyfikacji z państwem pochodzenia / narodowością, skłonnościach do żartów i umiłowaniu broni.

Dodatkowym smaczkiem były, przytaczane przez Profesora, liczne anegdoty z epoki. Na zakończenie, w odpowiedzi na pytania z sali, Profesor Chachaj nakreślił m.in. obecny stan edycji źródeł związanych z pobytem Polaków na zagranicznych uczelniach, jak również pokrótce scharakteryzował wyjazdy kobiet i przedstawicieli warstw niższych (w tym chłopstwa).

O tożsamości staropolskich studentów i podróżników w obcych krajach - gościnny wykład prof. Mariana Chachaja O tożsamości staropolskich studentów i podróżników w obcych krajach - gościnny wykład prof. Mariana Chachaja O tożsamości staropolskich studentów i podróżników w obcych krajach - gościnny wykład prof. Mariana Chachaja O tożsamości staropolskich studentów i podróżników w obcych krajach - gościnny wykład prof. Mariana Chachaja