'O tym się nie mówi...' - kolejny wykład wygłosiła dr Franziska Zaugg

We wtorkowe przedpołudnie, 18 listopada 2014 r., w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK gościła dr Franziska Zaugg z Uniwersytetu w Bernie. Dr F. Zaugg przyjechała do Torunia na zaproszenie Studenckiego Koła Naukowego Historii Niemiec, by w ramach cyklu O tym się nie mówi... zaprezentować wykład Perfekcyjni wojownicy Himmlera? Muzułmańscy Albańczycy w Waffen-SS.

Franziska Zaugg przedstawiła zgromadzonym wyniki swoich badań nad 21 Dywizją Górską Waffen-SS Skanderbeg ze szczególnym uwzględnieniem służących w jej szeregach muzułmańskich Albańczyków: ich motywacji (byli to głównie ochotnicy), szkoleniu i postrzeganiu przez niemieckich wojskowych. Szeroko został omówiony ten ostatni aspekt - od początkowej fascynacji walecznością narodu albańskiego (w czym swój udział miała również twórczość Karola Maya, chociażby jego Przez krainę Skipetarów) i planach jej wyzyskania w walkach z aliantami, aż po całkowite rozgoryczenie w meldunkach i relacjach poświęconych morale albańskiego oddziału.

Wystąpienie odbyło się w języku niemieckim, jednak słuchacze mogli skorzystać z tłumaczenia symultanicznego. Spotkanie poprowadziła mgr Alicja Bartnicka.

Wykład Franziski Zaugg 'Perfekcyjni wojownicy Himmlera? Muzułmańscy Albańczycy w Waffen-SS' - Toruń, 18 listopada 2014 r. Wykład Franziski Zaugg 'Perfekcyjni wojownicy Himmlera? Muzułmańscy Albańczycy w Waffen-SS' - Toruń, 18 listopada 2014 r. Wykład Franziski Zaugg 'Perfekcyjni wojownicy Himmlera? Muzułmańscy Albańczycy w Waffen-SS' - Toruń, 18 listopada 2014 r.