Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości 
O GROM-ie w IHiA UMK

Wykład 'GROM jako podmiot w systemie bezpieczeństwa narodowego'; Toruń, 11 grudnia 2015 r.Zakład Historii XX wieku Instytutu Historii i Archiwistyki UMK zorganizował w piątek 11 grudnia 2015 roku spotkanie z dowódcą Jednostki Wojskowej 2305 (szerzej znanej jako GROM) - pułkownikiem Piotrem Gąstałem. Pułkownik wygłosił wykład GROM jako podmiot w systemie bezpieczeństwa narodowego. Przedstawił w nim historię Jednostki Wojskowej GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej - elitarnej i najlepiej wyszkolonej jednostki w Wojsku Polskim.

 

Galeria zdjęć ze spotkania na naszym profilu FB.

 

GROM sformowano w 1990 roku z inicjatywy generała Sławomira Petelickiego, który był następnie wieloletnim dowódcą jednostki. GROM rozwijał się bardzo szybko, jego członkowie byli szkoleni przez amerykańskich i brytyjskich instruktorów. W 1994 roku jednostka przeszła „chrzest bojowy”, biorąc udział w operacji Wielonarodowych Sił w Republice Haiti – Uphold Democracy, polegającej na wsparciu demokratycznych przemian na wyspie. Skuteczność działania GROM-u przyczyniła się do popularyzacji tej wyjątkowej jednostki, która zyskała rozgłos i popularność nie tylko w Polsce. Było to rezultatem akcji specjalnych na terenach objętych konfliktami zbrojnymi. GROM w pierwszych latach istnienia przeznaczony był do działań na terenie Polski, ale zasłynął także zaangażowaniem na Bałkanach, w Zatoce Perskiej, Iraku i Afganistanie. Do największych zasług jednostki należy aresztowanie w 1997 roku Slavka Dokmanovicia – serbskiego zbrodniarza wojennego, czego dokonano w ramach operacji Little Flower. Spektakularnym sukcesem był udział GROM-u (w ramach koalicji sił międzynarodowych pod wodzą Stanów Zjednoczonych) w bitwie pod Umm Kasr w Iraku, podczas drugiej wojny w Zatoce Perskiej (2003).

Prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow
Kierownik Zakładu Historii XX wieku

 

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates vps hosting Valid XHTML and CSS. Projekt serwisu: Przemysław Krysiński. Administracja: IHiA UMK.