Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość
Polityka zagraniczna II RP - akademicka debata panelowa

Akademicka debata panelowa 'Spory o polską politykę zagraniczną w okresie II Rzeczypospolitej'; Toruń, 26 stycznia 2016 r.We wtorek 26 stycznia 2016 r. odbyła się akademicka debata panelowa Spory o polską politykę zagraniczną w okresie II Rzeczypospolitej, w której uczestniczyło trzech zaproszonych panelistów: prof. Marek Kornat (UKSW/PAN), prof. Mariusz Wołos (UP im. KEN/PAN) i dr Patryk Tomaszewski (UMK).

Dyskusja oscylowała wokół stanowisk dwóch głównych sił politycznych Polski okresu międzywojennego: obozu piłsudczykowskiego i narodowego wobec zagadnień polskiej polityki zagranicznej. Odniesiono się do ośmiu postawionych kwestii problemowych, obejmujących szeroki zakres tematyki: od koncepcji powstałych u progu niepodległości po oceny działań dyplomatycznych, jakie już w realiach powojennych formułowano w dwóch wskazanych środowiskach. Paneliści wskazywali na często nieoczywiste linie podziałów pomiędzy tymi stronnictwami, a także na momenty dziejowe, kiedy zajmowane przezeń stanowisko było podobne. W podsumowaniu obrad prof. Kłaczkow podkreślił, iż te dwie szkoły - piłsudczykowska i narodowa - kształtowały poglądy kolejnych generacji.

Była to kolejna debata organizowana przez Koło Naukowe Historyków Pamięci, Zakład Historii XX wieku oraz Wydział Nauk Historycznych UMK w Toruniu. Wydarzenie zostało objęte patronatem Instytutu Pamięci Narodowej.

Akademicka debata panelowa 'Spory o polską politykę zagraniczną w okresie II Rzeczypospolitej'; Toruń, 26 stycznia 2016 r. Akademicka debata panelowa 'Spory o polską politykę zagraniczną w okresie II Rzeczypospolitej'; Toruń, 26 stycznia 2016 r.