Umowa z CSAiU, o legionach rzymskich w Trewirze i siłach zbrojnych RP

Przekazanie umowy o współpracy między WNH UMK a CSAiU; Toruń, 17 marca 2016 r.Czwartek 17 marca 2016 roku był w naszym Instytucie bogaty w wydarzenia: konferencja, gościnny wykład, umowa o współpracy, oficjalne otwarcie wystawy...

W trakcie inauguracji konferencji Siły zbrojne RP odbyło się uroczyste przekazanie umowy o współpracy między Wydziałem Nauk Historycznych UMK (reprezentowanym przez Dziekana prof. Jacka Gzellę) a Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu (reprezentowanym przez Zastępcę Komendanta ppłk. Remigiusza Zielińskiego). Odbyło się to w obecności Dyrektora IHiA UMK prof. Waldemara Rozynkowskiego i Szefa Sekcji Wychowania CSAiU mjr. Ireneusza Bandury.

Dzięki tej umowie studenci Wydziału Nauk Historycznych UMK - w szczególności kierunku wojskoznawstwo - będą mogli korzystać w trakcie zajęć z infrastruktury Centrum, jak również z zasobów jego biblioteki. Wydział i Centrum będą starały się organizować wspólne przedsięwzięcia, np. konferencje naukowe czy wystawy.

Gościnny wykład prof. Leonharda Schumachera w IHiA UMK; Toruń, 17 marca 2016 r.Również w trakcie trwania konferencji Siły zbrojne RP, ale bez związku z nią, miał miejsce gościnny wykład prof. Leonharda Schumachera z Uniwersytetu w Moguncji pod tytułem Trewir i ziemia Trewerów pod kontrolą rzymskich legionów (jego organizacji podjęli się pracownicy Zakładu Historii Starożytnej IHiA UMK). Profesor, mimo najszczerszych chęci, nie odważył się przedstawić swojego wystąpienia w języku polskim. Jednak aby osoby nie znające dość dobrze języka niemieckiego nie czuły dyskomfortu, na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (z którego przedstawicielami nasz Gość dotarł do Torunia) przygotowano stosowne tłumaczenie. Było ono wyświetlane jednocześnie z prezentacją Profesora.

Konferencja 'Siły zbrojne RP' w IHiA UMK; Toruń, 17 marca 2016 r.Największym wydarzeniem tego dnia była wspomniana konferencja Siły zbrojne RP zorganizowana siłami studentów z Wojskoznawczego Koła Naukowego "pod dowództwem" dr. Roberta Rybaka. W konferencji udział wzięli przedstawiciele Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki, Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego UMK i Koła Naukowego Bezpieczeństwa Morskiego AMW oraz naszego Wojskoznawczego Koła Naukowego. Konferencja została podzielona na cztery panele, a wygłoszono ponad dziesięć wystąpień:

Panel I: Działalność rodzajów sił zbrojnych

• kmdr ppor. Rafał Miętkiewicz (AMW) Działania MW na rzecz bezpieczeństwa morskiego państwa
  • Miłosz Zaremba, Angelika Sikorska, Małgorzata Szpyt (AMW) Siły Uderzeniowe MW
  • Przemysław Domżalski (UMK) Wojska Specjalne RP
  • Eryk Pasternak (UMK) Po asfalcie i piasku. Pojazdy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie
  • Jerzy Sikorski (UMK) 4 Brodnicki Pułk Chemiczny
  • Patrycja Reich, Patrycja Rogalska (AMW) Obszary działalności MW w kontekście udziału w misjach NATO
  • Ania Gorzeja, Dorota Magiera (UMK) Współczesne lotnictwo myśliwskie

Panel II: Działalność szkoleniowo-wychowawcza w wojsku polskim

• pchor. Andrzej Sapich (WSOWLąd) Kształcenie kandydatów na oficerów w zakresie umiejętności dowódczych oraz postaw i zachowań przywódczych
  • Paweł Pilarski (UMK) Marynarka Wojenna w Toruniu. Historia i współczesność

Panel III: Polski czyn zbrojny w II Wojnie Światowej

• pchor. Łukasz Barcikowski, pchor. Jakub Kotuła (WSOWLąd) Cichociemni – spadochroniarze Armii Krajowej i ich wkład w rozwój Polskiego Państwa Podziemnego
  • Agata Białowąs, Jolanta Słomczyńska (WSOWLąd) Historyczny aspekt ratownictwa medycznego na polu walki
  • Dominika Gajda (UMK) ORP „Błyskawica” Okręt-Bohater

Panel IV: Współczesna służba wojskowa

• Paulina Hrynaszkiewicz-Ołów (AMW) Jednostka Wojskowa Formoza: tam gdzie inni widzą ryzyko i niebezpieczeństwo, oni widzą okazję

Oficjalne otwarcie wystawy o historii polskiej Marynarki Wojennej; Toruń, 17 marca 2016 r.Obok przekazania umowy o współpracy, w trakcie inauguracji konferencji odbyło się również oficjalne otwarcie wystawy traktującej o historii polskiej Marynarki Wojennej (przygotowanej w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni), którą ulokowano na II i III piętrze budynku Collegium Humanisticum UMK.

Galeria zdjęć z konferencji na profilu FB Wojskoznawczego Koła Naukowego.