Konferencja poświęcona prof. Ludwikowi Kolankowskiemu

Konferencja 'LUDWIK KOLANKOWSKI. HISTORYK MONARCHII JAGIELLOŃSKIEJ, ORGANIZATOR ŻYCIA NAUKOWEGO, POLITYK'; Toruń, 21 kwietnia 2016 r.Instytut Historii i Archiwistyki UMK w Toruniu wraz z toruńskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego wspólnie zorganizowali w dniu 21 kwietnia 2016 roku konferencję naukową poświęconą Profesorowi Ludwikowi Kolankowskiemu: Ludwik Kolankowski. Historyk monarchii jagiellońskiej, organizator życia naukowego, polityk.

W sesji wzięli udział badacze z Krakowa, Łodzi, Warszawy i z naszego Instytutu. Organizatorzy nie stawiali sobie za cel całościowego ukazania życia i dorobku Profesora - chcieli pochylić się jedynie nad kilkoma wybranymi aspektami.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonali: prof. Wiesław Sieradzan, Prodziekan Wydziału Nauk Historycznych UMK, prof. Krzysztof Mikulski, Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego i prof. Waldemar Rozynkowski, Dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UMK. W trakcie dwuczęściowych obrad przedstawiono siedem referatów:

Joanna Gierowska-Kallaur (IH PAN) Pomiędzy polityką a nauką. Ludwik Kolankowski w pierwszych miesiącach 1919 roku

Przemysław Żukowski (Archiwum UJ) Uniwersytety we Lwowie i Krakowie na naukowej drodze Ludwika Kolankowskiego

Anna Brzezińska (UŁ) Historyk jako świadek historii. Ludwik Kolankowski w świetle 'Zapisków pamiętnikarskich'

Katarzyna Błachowska (UW) Kolankowskiego koncepcja dziejów Wielkiego Księstwa Litewskiego a koncepcje historyków polskich i rosyjskich epoki

Tomasz Kempa (UMK) Ludwik Kolankowski jako badacz Wielkiego Księstwa Litewskiego i Jagiellonów z perspektywy współczesnych badań historycznych

Piotr Oliński (UMK) Osobowości Jagiellonów według Ludwika Kolankowskiego

Wojciech Piasek (UMK) Diagnoza metodologiczno-historyczna twórczości naukowej Ludwika Kolankowskiego

Galeria zdjęć z pierwszej części obrad na profilu FB naszego Instytutu.

Komitet organizacyjny

• prof. Wiesław Sieradzan