Spotkania Polsko-Ukraińskie II; o wojsku dawnym i współczesnym

Przed spotkaniem 'Wojska Obrony Terytorialnej - koncepcja, realizacja, rekrutacja'; Toruń, 4 kwietnia 2017 r.W dniu 4 kwietnia 2017 r. w Collegium Humanisticum UMK odbyło się spotkanie Wojska Obrony Terytorialnej - koncepcja, realizacja, rekrutacja, gdzie o WOT opowiadali Waldemar Zubek z Biura ds. Proobronnych MON i ppłk mgr inż. Andrzej Koprowski z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Toruniu. Spotkaniu towarzyszyła dyskusja, w której udział wzięli Jan Krzysztof Ardanowski (poseł RP), dr Robert Rybak (Zakład Historii Wojskowej IHiA UMK), dr Patryk Tomaszewski (Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK). Organizatorami wydarzenia był nasz Instytut oraz Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK.

Zdjęcia ze spotkania na profilu FB Instytutu.

Spotkania Polsko-Ukraińskie II; Toruń, 5 kwietia 2017 r.Dzień później - 5 kwietnia 2017 r. - miały miejsce Spotkania polsko-ukraińskie II, czyli kontynuacja cyklu zapoczątkowanego w marcu 2016 roku, poświęconego historii oraz współczesnym problemom Polski i Ukrainy, a także wzajemnym relacjom obu państw. W tegorocznych Spotkaniach…, których tematem były losy Polaków na Ukrainie Lewobrzeżnej, udział wzięli: prof. dr hab. Lubow Żwanko, Dyrektor Polsko-Ukraińskiego Centrum Kultury i Edukacji przy Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Gospodarki Miejskiej im. O.M. Beketowa oraz dr Maksym Potapenko z Katedry Historii Ukrainy Nieżyńskiego Uniwersytetu Państwowego im. M. Gogola. Organizatorem był Instytut Historii i Archiwistyki UMK.

Zdjęcia ze Spotkań... na profilu FB Instytutu.

Natomiast 7 kwietnia 2017 r. w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu odbyła się konferencja naukowa pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i Prezydenta Grudziądza Roberta Malinowskiego: Wojsko w przestrzeni miast regionu kujawsko-pomorskiego w XIX i XX wieku. Organizatorzy konferencji chcieli ukazać wpływ, jaki wywierała na lokalne społeczności obecność wojska w przestrzeni miejskiej XIX i XX wieku. Współorganizatorem konferencji był nasz Instytut.

Wygłoszone referaty

• prof. dr hab. Waldemar Rezmer (IHiA UMK), Garnizon Wojska Polskiego w Grudziądzu 1920-1939. Stan badań i postulaty badawcze
  • prof. dr hab. Aleksander Smoliński (IHiA UMK), Garnizon Inowrocław w XX wieku
  • dr hab. Maciej Krotofil (IHiA UMK), Mniejszości narodowe w garnizonach Toruń i Grudziądz w okresie międzywojennym