Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 
Wydarzenia
Finał II edycji konkursu HUMANISTA ROKU 2013/2014

Finał II edycji konkursu dla uczniów trzecich klas gimnazjów HUMANISTA ROKU 2013/2014.17 maja 2014 r. w Collegium Humanisticum UMK odbył się finał II edycji konkursu dla uczniów trzecich klas gimnazjów HUMANISTA ROKU 2013/2014.

W finale wzięło udział ponad 70 uczniów ze szkół gimnazjalnych z całego województwa kujawsko-pomorskiego.

Więcej…
 
Studenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze

Anna Marynowska

Sprawozdanie ze studenckiego objazdu do Pragi

Studenckie Koło Naukowe Historii Niemiec w czeskiej Pradze: Stare MiastoW marcu b.r. studenci historii, zrzeszeni w Kole Naukowym Historii Niemiec działającym przy Instytucie Historii i Archiwistyki UMK, zorganizowali objazd naukowy do Pragi. Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Dyrektora IHiA, oraz Prodziekana ds. Studenckich, jak i Prorektora ds. Studenckich, członkowie Koła wraz z opiekunem - dr. Jackiem Młynarczykiem - mogli wyruszyć w podróż trwającą od 23 do 28 marca.

 

Więcej…
 
Dr Alina Cała w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK

Dr Alina Cała w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK

W środę 9 kwietnia 2014 r. odbył się kolejny wykład z cyklu O tym się nie mówi... zorganizowany przez Koło Naukowe Historii Niemiec. Tym razem z gościnnym odczytem Antysemityzm w Polsce w XX wieku wystąpiła dr Alina Cała, historyk, autorka wielu publikacji poświęconych historii Żydów w Polsce.

Spotkanie poprowadził dr Jacek Młynarczyk.

Więcej…
 
Maria Jaczynowska – historyk świata antycznego

Konferencja 'Maria Jaczynowska – historyk świata antycznego'W dniach 3-4 kwietnia 2014 r. w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK odbyła się, jak określiła to prowadząca ją prof. Danuta Musiał, "minikonferencja" Maria Jaczynowska – historyk świata antycznego poświęcona pamięci zmarłej w 2008 roku Profesor Marii Jaczynowskiej, wybitnej historyk dziejów starożytnego Rzymu, od 1955 roku związanej z naszym Uniwersytetem.

Wśród gości obecni byli dawni współpracownicy, przyjaciele i wychowankowie Pani Profesor.

 

Więcej…
 
Wizyta Leszka Żebrowskiego w IHiA UMK

Leszek Żebrowski - Problem kolaboracji i bandycenia się w polskich organizacjach konspiracyjnych... - zaproszenie

W czwartek 23 stycznia 2014 r. w Auli Collegium Humanisticum UMK odbył się wykład historyka i publicysty – Leszka Żebrowskiego. Tematem spotkania był Problem kolaboracji i bandycenia się w polskich organizacjach konspiracyjnych w trakcie II wojny światowej.

Wykład zorganizowany został przez Dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki oraz Koło Naukowe Historii Niemiec. W trakcie spotkania poprowadzonego przez  opiekuna Koła dr Jacka Młynarczyka, Leszek Żebrowski przedstawił najważniejsze aspekty dotyczące funkcjonowania polskiego państwa podziemnego, a co za tym idzie – działających w jego ramach organizacji. Zarówno historycy, jak i laicy byli pod wrażeniem olbrzymiej wiedzy referenta, podpartej głęboką analizą źródeł.

 

Więcej…
 
12 opowieści żydowskich - spotkanie autorskie z Anką Grupińską

Anka Grupińska - spotkanie autorskie21 stycznia 2014 r. w Bibliotece Humanistycznej UMK odbyło się spotkanie autorskie z pisarką i dziennikarką Anką Grupińską, w trakcie którego autorka przybliżyła słuchaczom okoliczności powstania jej najnowszej książki 12 opowieści żydowskich.

W trakcie spotkania, które poprowadził dr hab. Mirosław Supruniuk z Biblioteki Uniwersyteckiej UMK, Anka Grupińska opowiedziała o projekcie zbierania wspomnień Żydów urodzonych w przedwojennej Polsce, który stał się punktem wyjściowym do powstania książki. Spośród "prawie lub ponad" 200 zebranych relacji zostało wybrane tych tytułowych 12 opowieści 12 osób, które zapamiętały przedwojenny świat polskich Żydów.

Więcej…
 
Jeden tydzień, dwa zamki

Wyjazdy naukowe: Malbork i Zamek Bierzgłowski [Pod murami malborskiej twierdzy]W ciągu ostatniego tygodnia studenci z naszego Instytutu dwukrotnie odwiedzali krzyżackie zamki w regionie. W czwartek, 28 listopada 2013 r., studenci kierunku studia bałtyckie udali się w jednodniowy objazd naukowy do Malborka, a ich głównym celem był malborski zamek.

 

Natomiast już w 5 dni później, 3 grudnia, w Zamku Bierzgłowskim odbyły się IV Spotkania z Historią na Zamku Bierzgłowskim. Temat tegorocznych Spotkań... brzmiał Intelektualiści a system totalitarny.

Więcej…
 
Wieczór - wspomnienie śp. Profesora Jacka Staszewskiego

Profesor Jacek Staszewski

20 listopada 2013 r. w Kafeterii Struna Światła w toruńskim Dworze Artusa miało miejsce spotkanie poświęcone pamięci Profesora Jacka Staszewskiego. Rodzina i licznie przybyli goście z całej Polski wspominali Jego dokonania naukowe oraz Profesora jako przyjaciela, nauczyciela, mistrza, towarzysza życia.

W trakcie spotkania Dziekan WNH, prof. Jacek Gzella, przekazał na ręce Danuty Staszewskiej dyplom honorowego odnowienia doktoratu Profesora.

Wieczór został uświetniony występami Jacka Beszczyńskiego i Jacka Bryndala.

Profesor zmarł 26 sierpnia 2013 roku w wieku 79 lat.

 

Więcej…
 
Region kujawsko-pomorski w przeszłości: Nekropolie i miejsca pamięci

Region kujawsko-pomorski w przeszłości: Nekropolie i miejsca pamięci

21 listopada 2013 roku w Instytucie Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbyła się kolejna konferencja naukowo-metodyczna z cyklu Region kujawsko-pomorski w przeszłości. W tym roku odbywała się pod hasłem Nekropolie i miejsca pamięci.

Zebranych gości przywitali: w imieniu organizatorów prof. Waldemar Rozynkowski, a w imieniu Dyrekcji Instytutu dr hab. Jarosław Kłaczkow. Na wstępie prof. Rozynkowski zaprezentował książkę, w której zgromadzono referaty z poprzedniej sesji. Wspólnie z dr. Michałem Targowskim pokrótce przypomnieli ich tematykę i autorów.

Podobnie jak w latach ubiegłych, konferencja była podzielona na 2 części: naukową i metodyczną. Dzięki temu słuchacze mieli możliwość zapoznania się z dwiema formami pielęgnowania pamięci: z tą tradycyjną, która utrwala minione dzieje na papierze oraz z tą, która stara się te dzieje zapisać w pamięci lokalnych społeczności w oparciu o różnorodne inicjatywy.

 

Więcej…
 
Objazd naukowy Berlin – Poczdam – Drezno

Wycieczka Berlin-Poczdam-Drezno: Uczestnicy

W drugiej połowie września tego roku studenci historii - członkowie Koła Miłośników Historii i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych - wzięli udział w kilkudniowym objeździe naukowym po Niemczech. Ich opiekunem i przewodnikiem był dr Jacek Młynarczyk. W planach mieli zwiedzanie Berlina, Poczdamu i Drezna - patrząc na poniższe zdjęcia, udało się.

Wyjazd został sfinansowany ze środków stypendialnych DAAD, funduszy Instytutu Historii i Archiwistyki UMK i środków własnych.

 

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia111213następnaostatnia »

Strona 11 z 13

Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: joomla templates vps hosting Valid XHTML and CSS. Projekt serwisu: Przemysław Krysiński. Administracja: IHiA UMK.